Informacje

Bankructwo hiszpańskich linii lotniczych Spanair

Hiszpański przewoźnik odwołał wszystkie loty po tym, jak Qatar Airways zrezygnował z zakupu 49 proc. udziałów w spółce. Zdaniem Ministerstwa Przemysłu, w weekend bankructwo dotknie 23 tys. pasażerów.

Linie istniały od 25 lat i dziennie realizowały 200 lotów. Przyczyną bankructwa jest zadłużenie przewoźnika i zerwanie negocjacji przez Qatar Airways, który miał się stać inwestorem strategicznym Spanair.

Spanair – byłe hiszpańskie linie lotnicze z siedzibą w L’Hospitalet de Llobregat blisko Barcelony. Do 2009 linie były zależne od skandynawskich Scandinavian Airlines System, które później posiadały 19,9% udziałów.[1] Głównym węzłem był port lotniczy Barcelona, pozostałe istotne dla linii lotniska to Madryt-Barajas, Palma de Mallorca i Aeropuerto de Tenerife Norte.

Linie oferowały planowe loty pasażerskie na terenie Hiszpanii, całej Europy oraz zachodniej części Afryki, a także loty czarterowe dla przedsiębiorstw turystycznych. Główny węzłem był port lotniczy Barcelona. W roku 2008 linie przewiozły 10,2 mln pasażerów i zatrudniały ponad 3100 osób.[2]

Członek sojuszu Star Alliance.

Spanair powstały w grudniu 1986, jako wspólne przedsięwzięcie Scandinavian Airlines System i Viajes Marsans, a planowe loty pasażerskie rozpoczęły dwa lata później, w marcu 1988. Pierwsze loty długodystansowe do Stanów Zjednoczonych, Meksyku i Dominikany rozpoczęły w 1991, a krajowe w 1994.

W listopadzie 1997 Spanair rozpoczęły regularne loty międzykontynentalne z Madrytu do Waszyngtonu, a następnie do Sao Paulo, Buenos Aires i Hawany.[3]

W 2003 Spanair dołączyły do sojuszu linii lotniczych Star Alliance.

W 2007 Scandinavian Airlines System postanowiły sprzedać udziały w Spanair, jako że od początku istnienia hiszpańskich linii 94% udziałów należało do skandynawskiego przewoźnika. W styczniu 2009, pomimo wcześniejszych problemów ze sprzedażą za oczekiwaną cenę, grupa katalońskich inwestorów weszła w posiadanie Spanair, pozostawiając Skandynawom 19,9% akcji.

27 stycznia 2012 linie Spanair zawiesiły działalność[4].

http://pl.wikipedia.org/wiki/Spanair

hastagi na stronie:

#bankructwo lini lotniczej wrzersień 2019

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #Jet   #Lotnicze   #adu   #adzie   #bowa   #emy   #jest   #kiedy   #kilka   #których   #niego