21.07.2020
Rehabilitacja w czasach pandemii COVID-19 – nowe wyzwania dla uzdrowisk w Polsce
Zgodnie z decyzją Ministerstwa Zdrowia, od 15 czerwca, po trzymiesięcznej przerwie, odmrożono kolejny sektor ochrony zdrowia: uzdrowiska. Obecnie mija miesiąc od wznowienia przyjęć w Uzdrowisku Ustroń, największym kompleksie rehabilitacyjnym w Polsce. Jak wyglądają przyjęcia pacjentów w nowym reżimie sanitarnym i jak aktualna sytuacja wpływa na kondycję tego rodzaju usług? Czy rehabilitacja pulmonologiczna po przebytym zakażeniu koronawirusem jest rozwiązaniem rekomendowanym przez specjalistów?
Sytuacja związana z pandemią COVID-19 mocno wpłynęła na sektor uzdrowiskowy. Wzrost kosztów bieżącej działalności związany z nowym reżimem sanitarnym i drastyczny spadek liczby pacjentów nasuwają pytania o prognozy na przyszłość i kierunki, w jakich powinna pójść w najbliższym czasie ta branża.
– Uzdrowiska majÄ… przed sobÄ… teraz wiele wyzwaÅ„. Aktualnie skupiamy siÄ™ na kontynuacji leczenia sanatoryjnego, z zachowaniem najwyższych standardów i niezbÄ™dnego reżimu sanitarnego. Jednak w naszym przypadku dzienny koszt utrzymania pacjenta, w zależnoÅ›ci od pobytu, wzrósÅ‚ o 10-20% podczas epidemii wirusa SARS-CoV-2. Jest to zwiÄ…zane z kosztami jakie ponosimy, m.in.: na Å›rodki ochrony indywidualnej i dezynfekcjÄ™, czy utrzymanie dotychczasowego zespoÅ‚u pracowników przy o poÅ‚owie mniejszej liczbie kuracjuszy i goÅ›ci. Dodatkowo, caÅ‚a branża uzdrowiskowa czeka na informacje dotyczÄ…ce rozliczania ryczaÅ‚tu ze strony NFZ. W dÅ‚uższej perspektywie powinniÅ›my zastanowić siÄ™ nad kierunkiem rozwoju lecznictwa uzdrowiskowo-sanatoryjnego. WidzÄ™ duży potencjaÅ‚ w tym, aby pobyty w uzdrowisku byÅ‚y częściÄ… rehabilitacji przewlekÅ‚ej pacjentów po leczeniu szpitalnym. Kolejnym pomysÅ‚em, jaki warto rozważyć, jest wykorzystanie zaplecza sanatoryjnego na oÅ›rodki aktywizacji seniorów, czy wiÄ™ksza komercjalizacja i rozbudowanie oferty pobytów rekreacyjno-medycznych. Mamy ogromne możliwoÅ›ci i możemy wykorzystać zaplecze zabiegowe, wÅ‚asne surowce naturalne i doÅ›wiadczonych pracowników – komentuje Adam Rybicki, Wiceprezes ZarzÄ…du PrzedsiÄ™biorstwa Uzdrowiskowego UstroÅ„ S.A.
Standardowo, w Uzdrowisku Ustroń dziennie odbywa się ok. 6 tys. zabiegów rehabilitacyjnych. Sytuacja uległa jednak zmianie w marcu 2020, kiedy cały świat został sparaliżowany przez nowy, nieznany dotąd patogen SARS-CoV-2 wywołujący chorobę COVID-19. W połowie marca liczba pacjentów szpitalnych zmniejszyła się z ponad 1200 do zaledwie 77.
– W zwiÄ…zku z rozporzÄ…dzeniem Ministerstwa Zdrowia z dnia 13 marca, uzdrowiska w caÅ‚ej Polsce zawiesiÅ‚y dziaÅ‚alność. NiezbÄ™dne byÅ‚o bÅ‚yskawiczne dziaÅ‚anie: w naszym przypadku przygotowanie i zorganizowanie wypisu i wyjazdu 750 osób. Pacjentom w naszym uzdrowisku zaoferowaliÅ›my m.in. pomoc logistycznÄ…. ZapewniliÅ›my nawet dojazd do oddalonego o 30 km Bielska-BiaÅ‚ej, gdzie jest wiÄ™cej możliwoÅ›ci skorzystania z komunikacji publicznej. W poÅ‚owie marca w Uzdrowisku UstroÅ„ zostali jedynie pacjenci, którzy korzystali z usÅ‚ug szpitalnych. Nie przerwaliÅ›my tej dziaÅ‚alnoÅ›ci w trosce o zdrowie i życie naszych pacjentów. KontynuowaliÅ›my Å›wiadczenie usÅ‚ug rehabilitacyjnych, zwÅ‚aszcza w zakresie kardiologii. Tego leczenia nie można przerwać w dowolnym momencie – komentuje Adam Rybicki, Wiceprezes ZarzÄ…du PrzedsiÄ™biorstwa Uzdrowiskowego UstroÅ„ S.A.
Prewencja wtórna istotnie wpływa na poprawę jakości i wydłużenie życia pacjentów. Przebycie ciężkiej choroby znacząco osłabia organizm, powoduje zmniejszenie siły mięśniowej czy nawet zaniki mięśni. Rozwiązaniem w takim wypadku może okazać się rehabilitacja ogólnoustrojowa, która poprawia sprawność i umożliwia powrót do normalnego funkcjonowania. Obecnie, w Uzdrowisku Ustroń pacjenci mogą skorzystać m.in. z rehabilitacji kardiologicznej, neurologicznej, ortopedycznej, czy pulmonologicznej. Ta ostatnia jest szczególnie polecana tzw. ozdrowieńcom, czyli osobom, które chorowały na COVID-19, ponieważ zmniejsza zaburzenia oddechowe, zwiększa pojemność płuc oraz wzmacnia mięśnie oddechowe. Podczas choroby płuc obciążone są również układy: krążenia, szkieletowy i mięśniowy. Dlatego osobom, które były długo hospitalizowane polecana jest również rehabilitacja wielokierunkowa, ogólna, która pomoże im w powrocie do pełnej sprawności. Obecnie w Uzdrowisku Ustroń wznowiono przyjęcia z wdrożeniem procedur bezpieczeństwa, które minimalizują ryzyko zakażeniem SARS-CoV-2.
– Od 18 czerwca wznowiliÅ›my przyjÄ™cia, ale na pierwszy turnus dojechaÅ‚o jedynie 50% osób, które otrzymaÅ‚y skierowania na pobyt w Uzdrowisku UstroÅ„. Zapewniam, że dbamy o zachowanie procedur bezpieczeÅ„stwa na terenie uzdrowiska i serdecznie do nas zapraszamy. Kierujemy siÄ™ wytycznymi GIS w sprawie przyjmowania i pobytu pacjentów sanatoryjnych. PrzyjÄ™cia odbywajÄ… siÄ™ na nowych zasadach: oprócz wywiadu triażowego, podstawowym warunkiem przyjÄ™cia jest ujemny test na koronawirusa, który musi być przeprowadzony maksymalnie 6 dni przed planowanym pobytem. Do tej pory, zgodnie z danymi podanymi przez Adama Niedzielskiego, Prezesa NFZ, dnia 15 lipca: na 25,4 tys. badaÅ„ wÅ›ród osób wyjeżdzajÄ…cych do uzdrowisk w caÅ‚ej Polsce, jedynie 37 wyników jest pozytywnych. Wartość wskaźnika zachorowalnoÅ›ci jest poniżej 1,5 promila. Również u nas, w Uzdrowisku UstroÅ„, statystyki sÄ… podobne. Przed przyjazdem ostatniego turnusu na 550 pacjentów, którzy zgÅ‚osili siÄ™ na leczenie, odnotowaliÅ›my tylko 1 pozytywny wynik testu i osoba ta nie mogÅ‚a oczywiÅ›cie przyjechać do Uzdrowiska UstroÅ„. Na bieżąco monitorujemy stan zdrowia naszych pacjentów i w razie jakichkolwiek niepokojÄ…cych sytuacji, natychmiast reagujemy. Warto podkreÅ›lić, że do tej pory nie odnotowano żadnego przypadku zakażenia na terenie uzdrowiska. Staramy siÄ™ zorganizować pobyt pacjentów tak, aby uniknąć wiÄ™kszych skupisk w częściach wspólnych. WprowadziliÅ›my niezbÄ™dne procedury wewnÄ™trzne: specjalne strefy pacjentów, pojedyncze przyjÄ™cia w recepcji, wydÅ‚użenie godzin pracy bazy zabiegowej, czyli Uzdrowiskowego Instytutu Zdrowia i wydÅ‚użenie czasu wydawania posiÅ‚ków. Dbamy o dezynfekcjÄ™ na terenie Uzdrowiska na bieżąco, a personel jest wyposażony w Å›rodki ochrony indywidualnej – komentuje Adam Rybicki, Wiceprezes ZarzÄ…du PrzedsiÄ™biorstwa Uzdrowiskowego UstroÅ„ S.A.
Grupa American Heart of Poland to największa sieć oddziałów szpitalnych wyspecjalizowanych w leczeniu układu sercowo-naczyniowego, która powstała blisko 20 lat temu z inicjatywy lekarzy z Polski i Stanów Zjednoczonych. W jej skład wchodzi sieć Polsko-Amerykańskich Klinik Serca (PAKS) – ponad 20 oddziałów kardiologii interwencyjnej, kardiochirurgii i chirurgii naczyniowej na terenie Polski. W sieci oddziałów szpitalnych PAKS leczeni są pacjenci z różnymi postaciami ostrego zespołu wieńcowego (w tym z ostrym zawałem serca), miażdżycą naczyń obwodowych, zaburzeniami rytmu i przewodzenia, niewydolnością krążenia i wadami serca. Placówki współpracują z systemem opieki ratunkowej szpitali wojewódzkich i powiatowych, uzupełniając sieć ratownictwa medycznego. Podmioty działające w ramach AHP świadczą kompleksową opiekę w zakresie chorób układu sercowo-naczyniowego: od prewencji i profilaktyki po leczenie i rehabilitację umożliwiającą pacjentowi powrót do pełnej aktywności. Na co dzień pracuje w nich ponad 300 wybitnych kardiologów, kardiochirurgów i chirurgów naczyniowych. Świadczenia realizowane w Grupie American Heart of Poland wyróżniają się wysokim stopniem innowacyjności, m.in. stosowane są zabiegi planowe na bazie jednodniowej hospitalizacji oraz kompleksowe leczenie miażdżycy wszystkich naczyń.
W 2012 roku w ramach Grupy AHP uruchomiono Centrum Badawczo Rozwojowe (CBR) AHP, które jest unikatowym w skali kraju centrum badań przedklinicznych i klinicznych. Korzystając z wysoko wykwalifikowanej kadry i wsparcia najnowocześniejszej aparatury CBR prowadzi badania oraz zaawansowane programy szkoleniowe, a także staże naukowe dla lekarzy w zakresie diagnostyki i leczenia chorób sercowo-naczyniowych. Zespół CBR tworzą wybitni kardiolodzy interwencyjni, kardiochirurdzy, chirurdzy naczyniowi, patomorfolodzy
i biotechnolodzy. Centrum współpracuje z wieloma ośrodkami naukowymi oraz przedsiębiorstwami na całym świecie. Świadczy także usługi szkoleniowe oraz prowadzi programy stażowe, również w renomowanych ośrodkach zagranicznych.
W ramach AHP działają takie marki, jak: Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca (PAKS), Uzdrowisko Ustroń, Nafis S.A., I-Kar Sp. z o.o. oraz Centrum Kardiologii Józefów.
#COVID-19